İstanbul nüfusu her geçen gün artıyor. Elimizdeki mekanlar artık yetmezken ve semtler kapasitelerini aşmışken, gidecek yeni yerlerin arttığını görmek her zaman heyecan verici.

Bomontiada da eski Bomonti bira fabrikası alanına bir çok mekanın ve Babylon’un açılmasıyla keşfedilecek yeni bir alan olarak karşımıza çıkarıyor. Uzun zamandır işlek bir ortam haline gelen yerde açık hava film gösterileri ve konserler de düzenlenmekte.

Burada ise mekanın parlayan yıldızı The Populist’i biraz inceleyeceğim. Mekan, gençleri daha girişten sarıyor. Fabrikadan kalan nostaljik parçalar ve endüstriyel tasarımı birbirine çok şık bir şekilde geçiş sağlamış. Mekanın hemen dışındaki masaları ve üst kattaki terası da açık havada takılmak isteyenleri ve sigaracıları memnun edecek kadar geniş.

Yüksek tavanlı yapı iki katlı, her iki katında da barı mevcut. Masa düzeni kalabalık gruplara çok uygun ama mekanın ferah havasını kaybetmemek için, ikili masaları çok köşelere ya da tam geçiş noktalarına yerleştirmişler. Kalabalık gruplar ve kutlamalar için uygun ama iki kişi baş başa bir organizasyon için, biraz daha gittiğiniz yerin merkezinde hissetmek isteyebilirsiniz. Ambiyans ve menünün konsept bütünlüğü sağlanmış, müzikler de bununla uyum içerisinde, yormuyor. Kendi yarattıkları tarza uygun olan popüler ya da klasikleşmiş parçalardan ilerlemeyi tercih ediyorlar. İstanbul’daki çoğu mekan gibi, fazla sayıda müşteri kapasitesi olan yerlerin yaşadığı uğultu sorunu var ve bu, müziği biraz bastırıyor.

Mekanın renkleri soft ve doğal, hatta doğallık hissini içerde de yaşatmak için canlı bitkileri sıklıkla kullanmışlar. Ekip ise güler yüzlü; kapıda karşılandığınız andan, ayrılana kadar orada bulunmanızdan mutlu olduklarını hissettiriyorlar. Servisten sorumlu kişiler, ilgili olmak için istekli ve vakit ayırabildiklerinde fazlasıyla bilgililer. Bu bilgileri, sizinle olabildiğince kibar bir şekilde paylaşıyorlar. Ancak mekanın çalışan/masa sayısı dengesinde ya da servis sistemlerinde bir sıkıntı var. Çünkü istediğiniz anda danışabileceğiniz birine ulaşamıyorsunuz.

Menü özenle seçilmiş. The Populist kendi yapımı biraları ile öne çıkıyor. Bira gurmeciliğinin popülerleştiği dönemde, deneyeceğiniz lezzetler sizi tatmin edecektir. Diğer içecekler için de orta seviye çeşitlilikte ve seçilmiş bir menü hazırlamış ancak içkiler için fiyatlar, benzer mekanların bir tık üstünde. Bira servis ölçüleri de 20’lik ve 33’lük düzenlenmiş.

Yemekler ise içeceklerle yakışır cinsten. Küçük paylaşımlıklar tam bira dostu ve porsiyonlar adı gibi değil, devasa. Nachos ise bu zamana kadar bölgesel restoranlarda bile yediklerimden iyi; kendilerine özel bir yorum katmışlar ama damak tadımıza çok uyumlu hale gelmiş. Salata çeşitlerinin sunumu başarılı. Taş fırından kısmı; sunulan yemeklere gerçekten lezzet katmış. Tütsülenmiş tavuk; yapılan işlemi sindirmiş bir et ve tamamlayıcı bir sunumla geldi. Ekmek arası menüsü ve kızartmalar, çıtır çıtırdı ancak ağırlaşmış değildi. Tatlıya yer ayıramadık ama okuduklarımız, deneysel ve uyumlu lezzetlere şans verilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Keyifli vakit geçirmek, biraz da kendinizi ödüllendirmek istiyorsanız ya da arkadaşlarınızla toplanacak bir yer arıyorsanız; denemekten çekinmeyin derim. Gece uzun, Bomontiada’da her saate uygun yer var ve The Populist öğlen saatlerinde geceye size farklı eğlence imkanları yaratabilir.