Hangi dikey arama formülünün kullanılacağına karar verirken, Excel uzmanlarının çoğu INDEX MATCH'ın VLOOKUP'tan daha iyi bir formül olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak, birçok kişi VLOOKUP'ı kullanmaya devam ediyor çünkü daha basit bir formül.

Bu sorunun en büyük itici gücü, çoğu kişinin hala VLOOKUP'tan geçiş yapmanın faydalarını tam olarak anlamadığıdır ve böyle bir anlayış olmadan, daha karmaşık formülü öğrenmek için zaman harcamak istememektedir.

İnternette bulunabilecek bilgilerden de yararlanarak, INDEX MATCH kullanmanın tüm faydalarını ayrıntılı bir şekilde tanımlamak ve sizi tüm dikey aramalarınız için INDEX MATCH kullanmanızın avantajlarını anlatmak istiyorum.

INDEX MATCH'ı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

INDEX MATCH'yi öğrendikten ve formülü tutarlı bir şekilde kullanmaya başladığınızda, yaptığınız elektronik tablo hatalarının sayısını azaldığını göreceksiniz, Excel'de gezinmede daha verimlidir ve ağır bir veritabanı bileşenine sahip karmaşık Excel modelleri oluşturma yeteneğinizi önemli ölçüde geliştirirsiniz. Mesela hücrelere dizdiğiniz resimleri bir hücreye çekebilirsiniz.

Dinamik Sütun Başvurusu Daha Az Hataya Yol Açıyor

INDEX MATCH ve VLOOKUP arasındaki temel fark, VLOOKUP'ın statik bir sütun referansı gerektirmesi ve INDEX MATCH dinamik bir sütun referansı kullanmasıdır.

VLOOKUP ile çoğu insan hangi sütundan geri dönmek istediklerini belirtmek için belirli, statik bir sayı girecektir. Seçilen bir matris, ve matris içinde soldan itibaren hangi sütundaki veri alınacak dikte edilmek zorundadır. INDEX MATCH kullandığınızda, formül el ile almak istediğiniz sütunu manuel olarak seçmenize izin verir.

Bunun daha az hataya sebep olmasının nedeni, INDEX MATCH sözdizimini takip ettiğinizde, doğrudan geri dönmek istediğiniz değeri içeren alana tıklamanızdır.

VLOOKUP sözdizimi ile tüm tablo dizinizi belirlersiniz ve daha sonra hangi sütundan veri çekmek istediğinizi belirtmek için bir sütun referansı belirtirsiniz.

Küçük bir fark, ancak bu ek adım şüphesiz daha fazla hataya yol açıyor. Bu hata, özellikle büyük bir tablo diziniz olduğunda ve taşımak istediğiniz sütun sayısını görsel olarak saymanız gerektiğinde yaygındır. INDEX MATCH kullandığınızda, böyle bir sayım gerekmez.

INDEX MATCH kullanmanın bir sonraki iki avantajı da VLOOKUP'ın geri dönmek istediğiniz değerler için statik bir sütun referans girişi gerektirmesi gerçeğinden geliyor. Lütfen VLOOKUP sözdiziminde bir formül kullanarak ve VLOOKUP MATCH veya VLOOKUP HLOOKUP gibi bir kombinasyon formül oluşturarak statik başvuru sorununu çözebileceğinizi unutmayın. Ancak, sadece INDEX MATCH öğrenmek ve sadece dinamik sütun referansına sahip olmanın ötesinde tüm ek avantajları elde etmek çok daha kolaydır.

Sütun Bağışıklık Ekleme

VLOOKUP üzerinden INDEX MATCH kullanmanın en büyük yararı, INDEX MATCH ile arama sonuçlarınızı bozmadan tablo dizinize sütun ekleyebilmenizdir. Büyük bir veri kümesiyle ne zaman çalışırsanız çalışın, sütunlarımızı düzenlemek ve potansiyel olarak yeni bir sütun eklemek için geri dönmeniz gerekebilir. VLOOKUP ile, iade değerlerinizi değiştiren eklenen veya silinen herhangi bir sütun, formülünüzün sonuçlarını değiştirir.

Aşağıdaki VLOOKUP örneğini ele alalım. Burada, Durum değerini veri tablomuzdan çekmek için formülü ayarladık. Bir VLOOKUP formülü olduğu için 4. sütuna başvurduk.

Tablo dizisinin ortasına bir sütun eklersek, yeni sonuç şimdi “Seattle” olur; artık Devlet için doğru değeri çekmiyoruz ve sütun referansını değiştirmeliyiz.

INDEX MATCH sütun bağışıklığına sahiptir, böylece ilişkili tüm arama formüllerini güncellemekten endişe etmeden sütun ekleyebilir ve silebilirsiniz.

Sürükle ve Kopyala Daha Kolay

Büyük veri kümeleriyle çalışırken, yalnızca tek bir arama formülü yazmak nadirdir; Birden çok arama yapmak için formülünüzü birden çok hücreye sürükleyip kopyalamanız gerekebilir. Örneğin, belirli bir kimlik için, tablomdaki değer dizisini tablodakiyle aynı sırada döndürmek istediğimi varsayalım. Standart VLOOKUP formülünü sürükleyip kopyalamaya çalıştığımda (hem arama değeri hem de tablo dizisindeki bir referans kilidi ile), arama çalışmaz çünkü her giriş için aynı değeri alır. Bu eksikliğe yine iade değerleriniz için belirli bir sütun referans girişi gerektiren VLOOKUP neden olur.

INDEX MATCH ile, dönüş sütununu yüzmeye ayarlayabileceğiniz için (temelde referans kilitlememek suretiyle), dönüş sütunu, formülünüzü kopyalarken göründükleri gibi size farklı alanlar sağlayarak hareket eder.

Dizi Kısıtlaması Yok

VLOOKUP'ın bir diğer önemli sınırlaması, sütun referansınızın ötesine taşınamayacağı bir kare tablo dizisi belirtmenizi gerektirmesidir. Bu bir problem olduğunda kilit durum, veri kümenize orijinal tablo dizinizin ötesinde yeni bir alan eklediğinizde ortaya çıkar. Aşağıdaki örneği düşünün:

Bu veri kümesine yeni bir sütun eklersem, orijinal VLOOKUP formülümü bu sütundan değerleri almak için kullanamıyorum. Sütun referansımı “6” olarak değiştirirsem, formül bir hata döndürür, çünkü tablom yalnızca 5 sütun genişliğindedir. Formülün çalışması için, her yeni sütunu eklediğimde belirttiğim tablo dizisini güncellemem gerekiyor.

INDEX MATCH ile bir tablo dizisi belirlemeniz gerekmez ve bu nedenle bu sorunla karşılaşmazsınız.

Sağdan Sola Arama

INDEX MATCH kullanmanın en önemli yararlarından biri, veri tablonuzun sağ tarafında arama anahtarları oluşturabilmektir. Yeni arama anahtarları genellikle orijinal veri kümenizdeki alanlardaki hesaplamaları çalıştırarak oluşturulur. Bu anahtarlar, INDEX MATCH sözdizimindeki arama sütununuzu gösterir. INDEX MATCH kullanırken, bu yeni arama tuşlarını masanızın sağ tarafına ekleyebilir ve döndürmek istediğiniz değerleri çekmek için sağdan sola arama yapabilirsiniz. INDEX MATCH sözdizimi, arama sütununuzun dönüş sütununuzun solunda veya sağında olup olmadığını önemsemez.

VLOOKUP ile, yalnızca soldan sağa arama yapabildiğiniz için, eklediğiniz tüm yeni arama tuşlarının orijinal tablo dizinizin sol tarafında olması gerekir. Bu nedenle, her yeni bir anahtar eklediğinizde, tüm veri kümenizi bir sütuna sağa kaydırmanız gerekir. Bu sadece can sıkıcı değil, aynı zamanda e-tablonuzda yarattığınız mevcut formülleri ve hesaplamaları da engelleyebilir.

HLOOKUP ile ilgili

Bu muhtemelen çoğu kullanıcı için en büyük fırsat değildir, ancak yine de bahsetmeye değer. Bir VLOOKUP, bir tablo dizisinde yalnızca dikey aramalar gerçekleştirmenizi kısıtlar. Örneğin, veri kümemin en üstündeki değerleri arayamaz ve yatay bir arama gerçekleştiremiyorum. Bu amaca ulaşmak için tamamen farklı bir formül kullanmam gerekiyor.

INDEX MATCH ile, hem arama dizinizi düzenleyebilir hem de HLOOKUP gerçekleştirmek için diziyi yatay olarak düzenleyebilirsiniz. Genel olarak yatay aramalar yapmak önerilmez, ancak ihtiyacınız olursa, kesinlikle INDEX MATCH formülünü kullanmalısınız.

Düşük İşleme İhtiyacı

INDEX MATCH kullanmanın işlem avantajı, Excel'in son sürümlerinde marjinalleştirildi, çünkü yazılımın işlem yetenekleri çok büyük ölçüde genişledi. Ancak herkese kısa bir tarih dersi verin, bu faydadan bahsetmek gerek.

Excel’in eski sürümlerinden bazılarında, yazılım çok büyük bir veri kümesi oluşturduysanız fark edilebilecek somut işlem sınırlamalarına sahipti. Bazı durumlarda, binlerce satıra değer aramanız gerektiğinde büyük bir tabloya yeni bir sütun ekleyebilirdiniz. Tüm bu formülleri eklediğinizde yazılım donuyor ve dönüş değerlerini hesaplamak için birkaç dakika alıyordu. Sonra CMD aç, taskkill /IM EXCEL.exe /F girmeden kurtaramazsınız. Ve hala de böyle olabilir. Sonunda hesaplamaları hızlandırmak için VLOOKUP formüllerini INDEX MATCH ile değiştirirseniz bir nebze de olsa donmalardan kurtulursunuz.

Bu farkın nedeni aslında oldukça basittir. VLOOKUP, Excel'den daha fazla işlem gücü gerektirir, çünkü seçtiğiniz tüm tablo dizisini değerlendirmek zorundadır. INDEX MATCH ile Excel sadece arama sütununu ve dönüş sütununu dikkate almalıdır. Dikkate alınması gereken daha az sayıda hücre olması durumunda, Excel bu formülü daha hızlı işleyebilir.

Yine, lütfen Excel’in işlem gücünde yapılan iyileştirmeler göz önüne alındığında bu avantajın artık farkedilmediğini unutmayın. Bununla birlikte, herhangi bir nedenle, bir elektronik tabloda binlerce arama formülü çalıştırmanız gerekirse, INDEX MATCH kullandığınızdan emin olun.

Sonuç

INDEX MATCH kullanmanın bir dezavantajı, öğrenmenin açıkça zor olması ve hatırlamanın daha zor olmasıdır. Excel, yazılıma yerleşik bir sözdizimine sahip değildir ve sözdizimi kendi başına sezgisel değildir. Bununla birlikte, bu engel formülün nasıl kullanılacağı hakkında basit bir öğretici okuyarak kolayca çözülebilir.

VLOOKUP'tan INDEX MATCH'a geçiş yapmak, geliştirdiğiniz Excel modellerin kalitesini artırmak için en önemli adımlardan biri olacaktır. Tüm dikey aramalarınız için INDEX MATCH kullanmalısınız. Bunu sadece daha iyi bir formül olduğu için değil, aynı zamanda daha karmaşık sözdizimini hatırlamanıza yardımcı olduğu için yapabilirsiniz.

Gerçi ben de hala alışkanlıktan Vlookup’a elim gidiyor. Ne yapalım. Biz bahsetmiş olalım.

INDEX MATCH kullanmanın yararlarını tecrübe ettikten sonra, VLOOKUP'a geri dönmeyeceğinizi düşünüyorum.

Vesselam.