Her kadının kendinde kusurlu bulduğu bir yer vardır. Kendimizle barışık olmamız lazım evet, ama bunu yaparken bizi iyi hissettirecek taktikleri uygulamamızda da sıkıntı yok. Vücut şeklinize dair genel bilgileri “Vücut şekline göre giyim tarzı” yazısında bahsettim. Şimdi biraz daha özelleştirerek, uzun bacak, kısa boyun, ya da kalın kollarınızı ortaya çıkarmak/gizlemek isterseniz diye taktiksel tüyolar vereceğim.

KIVRIMLI HATLARINIZ VARSA

Hatlarınızı göstermekten çekinmeyin. Gizlemeye çalıştığınızda giyilen salaş kıyafetler vücut hattınızın en geniş yerinden açılarak sizi daha geniş gösterecektir. Bunun yerine zıt renkler ile hatlarınıza vurgu yapabilir, ya da belinizde kemer kullanabilirsiniz. Kalçalara oturan kalem etekler de güzel olacaktır.

KOLLARINIZ KALINSA

Sıfır kol ya da dar kollu modeller yerine hafif dökümlü, çan şeklinde açılan, yarasa ya da karpuz kola sahip kıyafetleri tercih etmelisiniz. Ayrıca alt parçaları desenli seçerseniz dikkat üst bedenden kaymış olacaktır.

BÜYÜK GÖĞÜSLERİNİZ VARSA

Bu sizin için bir problemse, ilk yöntem temelden başlar. Toparlayıcı sütyen tercih etmek doğru olacaktır. Bu sayede dik ve toplu aynı zamanda biraz daha küçük gözükecektir. Ayrıca göğüsleriniz büyükse v yaka üstler tercih ederek dengeyi sağlayabilirsiniz. Bele oturan gömlekler de sanılanın aksine düzgün görüntü sağlayacaktır. Ancak yakası kapalı modellerden uzak durmalısınız.

KÜÇÜK GÖĞÜSLERİNİZ VARSA

Yine iç çamaşırı yardımı ile istediğiniz görüntüyü yakalamak mümkün. Destekli sütyen tercih ederek, büyük göğüslere sahip görüntüsü elde etmek çok kolay. Ayrıca dikine şeritli bluzlar, ya da kat kat, büyük parçalı kolyeler istediğiniz göz oyunlarını yaratır. Her zaman dik durmak da siluetinizi düzgün gösterecektir.

GENİŞ KALÇALARINIZ VARSA

Geniş ve kabarık altlar size uygun değil. Düz inen parçaları tercih etmelisiniz. Boru paça pantolonlar güzel duracaktır.  Koyu renk ve yüksek modeller öncelikli tercihiniz olmalı. Topuklu ayakkabılar her zaman proporsiyonunuzu güzel gösterir. Beliniz kalçanıza göre ince olacağından, korseli üsteler ya da kemer ile daha çok ortaya çıkarabilirsiniz. Fiziğinizin alt ve üst kısmında dengeyi sağlamak için u yaka, balkonet tarzı geniş boyun dekolteli üstler de tercih edebilirsiniz.

BOYUNUZUN KISA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ

Hayatınızda topuklu ayakkabılara yer açacaksınız. Tek renk ya da ton-sür-ton giyinmek de boyununuz uzun gösterecektir. Bilekten bağlı ayakkabılar da bacak boyunu keseceğinden, dikkat etmek isteyebilirsiniz. Cigarette pantolonlar ve şapkalarda mutlaka dolabınızda bulundurmanız gereken parçalar. Büyük çantalar bütün vücudunuzu kaplar ve boyunuzu kısa gösterir. Ayrıca capri ya da bol paça pantolonlar, kolsuz diz altı elbiseler uzak durulması gereken parçalardır.

FAZLA İNCEYSENİZ

Mini etekler, kısa şortlar giymekten çekinmeyin. Tüm bedeninize hacim katan uzun elbiseler ya da bol pantolonlar da fiziğinize yakışacaktır. Kabarık parçalar en çok size yakışacaktır. Düşük bel şalvar pantolonlar ya da düz sandaletler/babetler de size istediğiniz dolgunluğu sağlar.

BACAKLARINIZ KALINSA

Boyunuz elverişliyse uzun etek, elbise ve bol pantolonları rahatlıkla giyebilirsiniz. Yüksek bel tercih edin ve üzerine kısa üstler alın. Büyük küpe ve kolyeler ile dikkatleri bedenin üst kısmında toplayabilirsiniz. Mini etekler ve dar pantolonlar fazla saracağı için olduğundan da kalın gösterebilir, dikkat!

Bu ufak detaylara dikkat ederek, istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz.