Makyaj yapmak bir motivasyon kaynağı, kendinizde güvendiğiniz bölgelerinizi vurgulamak için bir araç ve kimi yetenekli ellerde bir sanat.

Doğru makyaj teknikleri, yüz şeklinize ya da cilt tipinize göre kullanacağınız malzemeler ve zevkleriniz çok çeşitli olabilir, ve bize bir sürü yazı malzemesi sağlar. Ama makyajınızı yaparken her zaman doğru aparatlarla kullanılan malzemeden en iyi verimi alabilirsiniz.

Burada da size “Hangi malzeme ile hangi fırçayı kullanırsanız güzel sonuç alırsınız?” sorusunun cevabını anlatmaya çalışacağım.

FONDÖTEN/BB-CC KREM

Cildinizin renk tonunu dengelemek, pürüzleri görünmez kılmak için kullanacağınız bu ürünler için fırça seçerken; malzemenin kıvamına ve yüzünüzde hangi bölgede kullanacağınıza göre karar vermelisiniz. Doğru fırça ile kullandığınız ürün yüzünüzde çizgilenme yapmaz.

Burun kenarı, saç dipleri gibi ince işçilik gereken yerlerde sünger ya da dipi kalın ve sık ama ucu incelen fırçalar daha avantajlı olacaktır.

Mat yapılı pudra içeren fondötenleri sünger yerine fırça ile dağıtmalısınız. Süngerin kendisi fondötenin nemli kısmını içine çeker ve cildinizde sadece pudra kullanmış gibi kuru ya da parçalı bir görüntü oluşabilir.

PUDRA

Tüm yüzünüzde uyguladığınız bazı sabitlemek, cilt tonunu kusursuzlaştırmak için ince bir katman olarak kullanabileceğiniz pudraları, çok kılı, geniş yüzeyli ve pofuduk modeller ile düzgün bir şekilde cildinize dağıtabilirsiniz.

Ayrıca teninize koyu gelen bir pudrayı yelpaze modelli bir fırça ile bronzer olarak da kullanabilirsiniz.

ALLIK

Yanaklarınızı daha belirgin hale getirmek ve yüzünüze canlı bir ışıltı vermek için allık kullanırken, sürüşü yumuşak, malzemeyi tutan ve esnek yapılı materyalde bir fırça seçmelisiniz. Seçeceğiniz fırça açılı bir fırça olursa kontur ve bronzer için de kullanabilirsiniz. Toz yapıda olan malzemelerde pofuduk modeller, kremsi allıklarda ise ince ve açılı modeller daha iyi etki yaratacaktır.

BRONZER

Yüzünüzde küçük gölge oyunları yapmak, ya da öne çıkarmak istediğiniz bölgeleri görünür kılmak için kullanabileceğiniz bronzer ürünler için yukarıdaki fırçaların hepsi uygun. Hatta bu fırçalar ile allık uygulamalarını da rahatça yapabilirsiniz. Karar vermeniz gereken şey, yüzünüzde hangi bölgeye uygulamayı yapacağınız olmalı.

Toz şeklindeki kontur pudralarını, ten renginiz açık bile olsa rahat şekilde kullanabilmeniz için doğru fırça seçimi yapmalısınız. Tercihiniz sık kıllı geniş bir fırça olmalı. Kısa ve verev allık fırçası ile kullandığınızda koyduğunuz yere yapışacak ve doğal görünecek şekilde dağıtamayacaksınız.

AYDINLATICI

Aydınlatıcı için de doğru fırçayı kullanarak, makyajın cildinize homojen bir şekilde oturmasını sağlarsınız. Üstelik aydınlatıcının da pigmentasyonu bozulmaz.  Elmacık ve kaş kemiği, alın, göz çukur, çene ya da burun kemiği üzerine yüz şeklinize göre biraz ışıltı katabilirsiniz.

Bronzer ve aydınlatıcılar için en doğru fırça, size kullanımı en kolay gelen fırçadır. Çünkü yüzünüzü ve ortaya çıkarmak istediklerinizi en iyi siz bilirsiniz.

FAR/ RUJ/KAŞ/KİRPİK FIRÇALARI

Göz üzerinde kullanılan far, yüzünüzün ifadesini en iyi değiştirecek malzeme. Ayrıca makyajı gündüzden geceye taşıyacak, makyajın sanat kısmını konuşturacak en eğlenceli kısmı. Burada uygulamalarınızı istediğiniz kadar deneysel tutabilirsiniz. Renkleri birbirine karıştırırken farklı gölge fırçaları ile homojenliği sağlayabilirsiniz. Düz far fırçaları ve eyeliner fırçaları sayesinde gözün hattını belirleyebilir ve vurguyu artırabilirsiniz.

Kaş ve kirpik fırçaları ile göz makyajınızı tamamlayabilir, dağınık kaşlarınıza şekil verebilir ya da olduğundan dağınık hale getirerek dikkatleri bu bölgeye toplayabilirsiniz. Seçim sizin!

Ruj fırçaları, dudak çizginizi doğru bir şekilde belirlemenizi ve dudağı homojen olarak renklendirmenizi sağlayacaktır. Likit ya da stick rujlar hiç fark etmez, fırça kullanmaya alıştığınızda sonucun daha farklı olduğunu göreceksiniz.

Makyajı yapmak, tarzınızı tamamlamak için bu uğraşı vermek güzel, doğru aparatlar ile de en iyi sonucu alabilirsiniz. Ancak bu malzemeleri cildimize kullandığınızı unutmamak gerek. Bu yüzden makyaj fırçalarınızın temizliğine de özen göstermelisiniz.

Fırçalarınızı ve süngerlerinizi yıkamak için makyaj kalıntılarını temizleyen fırça temizleyicileri her zaman en pratik ve kesin sonuç veren ürünler olacaktır. Ancak evdeki malzemelerle temizlemek isterseniz; fırçalar için bebe şampuanı, süngerler için beyaz kalıp sabun kullanabilirsiniz.

Bu işlemlere başlamadan önce fırçalarınızı ve süngerlerinizi sıcak su ile ıslatın. Daha sonra tercih ettiğiniz temizleyici ürün ile makyaj kalıntıları iyice akana kadar ovalayarak temizleyin. Rengi kendine gelen aparatlarınızı ılık su ile durulayın. Yıkama işleminde cildinize zarar veren hiçbir ürün kullanmamalısınız. Burada bahsettiğimiz malzemeler cildinize zarar vermeyecektir ancak sonrasında makyaj yaparken fırçalardan aynı performansı alabilmek için iyice durulamalısınız. Sonrasında fırçaları kendi formunu bozmadan, sıkışmayacakları şekilde, hav bırakmayacak temiz bir bezin üzerinde kendi halinde kurumaya bırakmalısınız.