Odyssey'i bilmeden "EXCEL biliyorum" 'culuk

90'ların çocuklarındansanız, 1968 yapımı "2001: A Space Odyssey" den etkilenip "Bilgisayarlar Dünyayı ele geçirecek" anaforuna tutulmuşsunuzdur.

Yine de, 2000'lerden önce bilgisayar ve bilişim teknolojileri ile buluşmak son derece eğlenceli ve fantastik bir deneyimdi.

1996'da MS DOS 5.2 versiyonu ile eğitim görürken bir anda Windows 3.1'i duyduk. Masaüstündeki her kiri tozu ortamdaki nemle bir plastik topa yapıştıran mouse ile tanıştık. Mouse'um çalışmıyor sorununu herhangi bir ITHELPDESK'e bildiremezdiniz. Sorunu kendiniz çözerdiniz. Bir çember kapağı döndür top düşerdi. 3 boyuta tetabuk eden topun değdiği noktalara biriken balçıktan hallice kirleri maket bıçağı yardımıyla kazırdınız. Troubleshooting tamamdır.

3.1 ile bazı yazılımlar da görünmüştü. EXCEL mi? Excellent mı? Extra CELL mi? ilk başta bilemedik.

Bir anda matris matematiğini, sınıf listelerini, okuldan sonra yapılacak olan toprak saha maç listelerini yazabildiğimiz bir çözümle buluştuk.

Biz yine Excel derken, elimize tutuşturulan Excel eğitim notlarında bir önceki nesilde buna VISICALC, SuperCALC, MultiPlan, Odyssey gibi isimleri de olduğunu okuduk.

Odyssey ha,  bilgisayar ele geçirmeye başladı yani.

Bize bir seçim yapın denmişti, Microsoft mu Linux mu? O zamanın Tübitak dergileri ve IBM'în bize yaptığı telkinlerle Microsoft'çuluğu seçtik. İçimizde nadir öğrenci Linux'u tercih etti. Şimdi onlardan biri MIT'te.  Yanlış mı seçtik...? bence hayır.

Microsoft OS'ların gelişimine şahit olurken, şahsen ben EXCEL ve VisualBasic konularına eğilmiştim.

Zamanla İş görüşmelerinde "EXCEL biliyor musun?" sorusuna çok rahat bir şekilde evet derken, EXCEL'i öğrendikçe derinleşti "acaba yeterince biliyor muyum?" demeye başladım.

Basitçe bir vlookup'ı bile kullanamayan kişiler gördüğü bir kaç komutla "EXCEL biliyorum" diyebiliyor.

Siz Odyssey'i izlemediniz, 1985 yapımı EXCEL'i de görmediniz.... EXCEL'in fonksiyonlarına her bir versiyonda yaptığı geliştirmeleri görmediniz.... bugün öğrendiğiniz kısmı EXCEL'in ancak giriş seviyesi olabilir. Yine de EXCEL biliyorsunuz yani, bravo.

Buna ben Odyssey'i bilmeden Excel biliyorumculuk diyorum.

takdir sizin.

Göksel Gökmen