Sezonun trendleri, moda akımları her zaman yenilenir, devşirilir. Dönem dönemde kendini tekrar eder. Öne çıkan her parçayı alıp giymek, en doğru şekilde kombinleseniz bile sizin vücudunuza uygun değilse; ne siz içinde rahat edebilirsiniz ne de karşıda yaratmak istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.

Bu yüzden kendinizi tanımalı ve dolabınızdan eksik etmemeniz gereken parçaları belirlemelisiniz.

Armut vücut tipi

Bu tip bir vücudunuz varsa omuzlarınız basen bölgenize göre daha dardır. Üst beden küçük olduğu için memeleriniz de küçük olabilir. Bu fizik modelinde, bel bölgesi ince ve üst vücut zarif olduğu için; çan model kıyafetler ya da A kesim etekler sizin için doğru tercih olacaktır. Ya da büyük bele oturan kemerler kullanabilirsiniz. Dikkati kalçalardan çekmek isterseniz, üzerinize desenli ya da parlak renkli parçalar seçebilirsiniz. Seçtiğiniz bluzlar, çok salaş olmamalı. Büyük küpe ya da kolye gibi aksesuarlar bedeninizin alt kısmı ile proporsiyonunuzu da dengeleyecektir. Yanları cepli, çok açık renk ya da dar pantolonlar da sizi olduğunuzdan geniş gösterebilir.

İlham alınacak ünlüler: Beyonce

Dikdörtgen vücut tipi

Vücut tarzım omuzdan kalçaya düz şekilde iniyor diyorsanız, vücudunuz diktörtgen yapıda demektir ve bacaklarınız sizin güçlü bölgeniz olur. Göğüs kafesiniz daha geniş yapıda olabilir. omuzlarınızın genişliğini ortaya çıkarmak için kolsuz üstler tercih edebilir ya da boynunuzu ince uzun göstermek için v yaka modeller giyebilirsiniz. Kısa etekler sizde çok iyi duracaktır. Bunları uzun ve hafif bol ceket ya da gömleklerle kombinleyerek fiziğinizi bütünleştirebilirsiniz. Ayrıca asimetrik uçlu etekler de sizi iyi hissettirecektir. Belinize vurgu yapmak istediğinizde korseli parçalar sizin kurtarıcınız olacaktır.

İlham alınacak ünlüler: Cameron Diaz

Elma vücut tipi

Göğüs kafesi, mide ve karın bölgeniz daha geniş ise vücudunuz elma biçimindedir. Bu da sizin kalçanızın ve bacaklarınızın güveneceğiniz bölgeniz olduğu anlamına gelir. Üst kısmınıza daha dökümlü ve minik kollu parçalar seçmelisiniz. V yaka boyun mesafesini uzun tutar. Ayrıca boyu uzun üst parçalar ya da düz kesim mini elbiseler de dikkatleri bacaklara çeker. İspanyol paça ya da yüksek bel pantolonlar bedeninizi daha dengeli gösterir. Ve gösterişi alt bedeninizde toplar.

İlham alınacak ünlüler: Kate Winslet

Kum saati vücut tipi

İnce bel, kıvrımlı ve geniş bir kalça ve ince kemik yapısı sizin vücudunuzu tanımlıyorsa kum saati modelim diyebilirsiniz. Üst beden yapınız da minyon olacağı için, hareketli, volanlı parçaları rahatlıkla giyebilirsiniz. Belinizi ortaya çıkaran elbise ve büzgülü pantolonlar sizin fiziğinizin kilit parçaları. Ayrıca cigarette pantolon ve kalem etekleri de en iyi taşıyacak vücut tipi kum saatidir.

İlham alınacak ünlüler: Halle Berry

Çilek vücut tipi

Geniş omuzlar, belki biraz kalın bir bel ve dar kalçalara sahipseniz çilek tipi vücudunuz var demektir. Omuzlar genişse dikkati memelerde ve kalça dar ise bacaklarda toplayabilirsiniz. Kalçaya doğru bollaşan ceketler ya da uzun etekler size çok uygun. Ayrıca oversize üst modelleri ile beli gizlerken bacakları öne çıkarabilirsiniz. Düşük ya da yüksek bel kemer kullanmaktan kaçının, vurguyu o bölgeye yapmak istemezsiniz. Geniş omuzlu ceketler yerine daha süzülen, dökümlü parçaları tercih ederseniz, giydiğinizde kendinize güveniniz artacaktır.

İlham alınacak ünlüler: Angelina Jolie

Genel olarak vücut tipinizi bir boy aynasının karşısında tanımlayabilirsiniz. Bu inceleme sonrası doğru modeli seçtiğinizde tam size uymayan farklı öneriler olabilir. Genel fizik yapısı dışında, dikkatleri çekmek istediğiniz yere toplamanın diğer yöntemlerini “Giyinirken öne çıkarmak istediğin tarafını seç” yazısında bulabilirsiniz.

Küçük numaralar ile kendinizi daha tarz ve iyi ifade edebilirsiniz.