İstanbul, hem kendi yemek kültürümüzün hem de dünya mutfağı örneklerinin her bütçeye göre bulunabildiği enfes bir yemek şehrine döndü. Amerikan mutfağının temel yapıtaşı olan burgerler ise, artık fast-food zincirlerinden gurme işletmelerin menülerine girmeye başladı. Bu yazıda size Türkiye’nin en meşhur aşçılarından ve mekan sahiplerinden Arda Türkmen’in yeni işletmesi Leblon’u anlatacağım.

Mekan  The Haze otelin giriş katında bulunuyor. Üstünde de bir diğer mekanı Mükellef bulunmakta. Daha öncesinde de Leblon’un yerinde Mükellef Ocakbaşı vardı. İç tasarımı eskiye göre çok daha ferah ve taze duruyor. Yemek yeme alanları keyifle vakit geçirebileceğiniz gibi düzenlenmiş. Kokteyl masası yüksekliğinde masalarda bile istediğiniz gibi, rahat vakit geçirebiliyorsunuz. Karaköy sokaklarını izleyerek yemeğinizi yiyebileceğiniz cam önü koltukları ve kalabalık gruplar için duvar kenarında uzun masa düzeni de var.

Mekanın mutfağı oturduğunuz yerden görünüyor ve her şey göz önünde, temiz, hızlı hazırlanıyor.

Menü elinize aldığınızda sade. Ama servisteki arkadaşlar anlattıkça devleşiyor. Burger temelli olsa da, bize özel ekmek arası lezzetleri de mevcut. Tabakta ve ekmek arası olmak üzere farklı sunumlarda servis ettiği kokoreç, gerçekten lezzetli. İzmir ve İstanbul usulünü ayrı seçeneklerde vererek her damak tadına uygun hizmet sunuyor, bu lezzetin şehirlerine de selam çakıyor.

Burger ise kendi yaptıkları farklı 2 tarz ekmeğin arasına; sulu ve lezzetli köfte, çedar peyniri, karamelize soğan ile yine kendi yaptıkları sos karışımları ile sunuluyor. Arda Türkmen yine araştırmasını yapmış ve kendi özgün dokunuşunu eklemiş. Giderken aklınızda oluşan her şeyi ve fazlasını lezzet noktasında buluyorsunuz. Bu alanda biraz klasikleşmiş damak tadından farklı şeylere açığım diyorsanız, memnun olacağınızı düşünüyorum.

Atıştırmalık menüsü tam olması gerektiği gibi burger ve kokoreçin yanında arzulanan lezzetlerden oluşuyor. Özellikle patates kızartması, patateslerin kürek şeklinde kesilmesinden de faydalanarak eşsiz çıtırlık/yumuşaklık ayarına ulaşmış. Son dokunuş olarak tatlıda, Dondurmino’dan dondurma yiyebiliyorsunuz. Güzel bir dondurma reyonundan seçiminizi yapıp, taze lezzetleri tadıyorsunuz. Arda Türkmen’in her tarifine bayılan biri olarak, menüde dondurma görünce “acaba kendi mi yaptı?” diye heyecanlanmıştım ama dışarıdan gelen de çok lezzetliydi.

Çalışan herkes çok ilgili, kibar ve mutlu. Ambiyans sizi sarıyor. Ancak fiyatlar bu tip yemek servisi veren butik yerlerden bir tık daha pahalı ve porsiyonlar küçük. Bunları bilin, bilerek gidin, gittiğinize pişman olmazsınız.